Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Zámek Kačina

patřící mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách dal v letech 1806-1824 postavit Jan Rudolf Chotek. Plány stavby vypracoval saský královský architekt F. Schuricht. Funkčně je zámek rozčleněn na hlavní centrální budovu s representačními prostorami, na dvě čtvrtkruhová k ní přiléhající nižší křídla se sloupovými kolonádami a na dva na ně navazující pavilony. V pravém křídle se nachází nedostavěná zámecká kaple a zámecké divadlo dokončené až v polovině 19. století. V levém křídle je unikátní Chotkovská knihovna s rozsáhlou sbírkou knih, čítající více než 40 000 svazků naučné i krásné literatury z 16. až 19. století.

Od roku 1950 slouží zámek jako Muzeum českého venkova.

Zámek Kačina je obklopen přírodně krajinářským parkem, který byl založen na konci 18. století vídeňským botanikem F. N. Jacquinem.

Zámek Kačina
Zámek Kačina
foto a text LeNi

Nejkrásnější a nejvýznamnější čistě empírový zámek, jehož výstavba trvala dvacet let, se nachází na Kutnohorsku. O jeho zrod sa zesloužil majitel zdejšího panství Jan Rudolf Chotek, nejvyšší purkrabí Království Českého. K nejzajímavějším místnostem zámku patří knihovna, jejímž bohatstvím je 40 000 svazků. Zámek obklopuje rozlehlý přírodně krajinářský park.

Zámek Kačina
Zámek Kačina
Info z kalendáře 55 turistických "nej" 2010 z produkce firmy Helma, v.o.s.

Vlajková loď empírové architektury v Čechách, to je zámek Kačina, stojící za obcí Svatý Mikuláš na Kutnohorsku. Nechal si jej jako reprezentační sídlo vybudovat v letech 1802-1824 Jan Rudolf Chotek, nejvyšší purkrabí Království českého. Ke stavbě byla zvolena vyvýšenina, zvaná v Kačinách, odpovídající požadavku stavět význačné budovy tak, aby vynikaly nad okolím Interiéry zámku, včetně suterénu, čítají 125 místností Původní mobiliář kromě knihovny, byl bohužel zničen na konci 2. světové války, tehdy byl zámek zestátněn Je obklopen anglickým parkem, kde najdeme oranžerií a zahradu s léčivými rostlinami. Expozice nabízí tři prohlídkové okruhy, první seznamuje s dějinami pěstování zemědělských plodin, chovu různého zvířectva a ukázkami hospodářských řemesel, druhý je věnován rodu Chotků, jeho historii a životu. Třetí nás zavede do knihovny s asi 30 000 svazky, dosud fungujícího zámeckého divadla a do zahrad a skleníku. Roku 2010 byla instalována nová expozice Noste na stůl, seznamující s historií stravování.

Návštěvní doba:duben - říjen: denně mimo po
Parkoviště: u objektu (200 m), Aut. stanice: v místě - (200 m), Žel stanice: Kutná Hora - (5 km) nebo Zaboří nad Labem - (I km)
V okolí: Žehušice 3 km (obora), Kutná Hora 5 km (MPR), Žleby 15 km (zámek)

Zámek Kačina
Zámek Kačina
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. UNIKÁTNÍ CÍRKEVNÍ PAMÁTKA - klášter v Sedlci u Kutné Hory - vzdálenost: 4.2 km
 2. obec Starý Kolín - Kolínsko - vzdálenost: 4.8 km
 3. Město Kutná Hora - vzdálenost: 6.8 km
 4. obec Konárovice - Kolínsko - vzdálenost: 7.9 km
 5. Čáslav - Kostelní věž - vzdálenost: 8.5 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Ubytovna TJ Stadion Kutná Hora (ostatni) - vzdálenost: 6.2 km
 2. Modrý bod (penzion) - vzdálenost: 12.2 km
 3. Autocamp Zbýšov (kemp) - vzdálenost: 18.4 km
 4. Mlýn Davídkov - restaurace a pen (penzion) - vzdálenost: 25.9 km
 5. Autokemp SUS + Lonská (kemp) - vzdálenost: 36.7 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°58'54.2316''N 15°20'45.8412''E GeoURL