Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Baba a Panna: navždy spolu - Hrad Trosky

Tyčí se výhružně k nebi. Jako dva prsty - jeden tlustší a menší, druhý štíhlejší a delší. Vichr, déšť, krupobití, žár slunce i přímé zásahy blesků. To všechno musí vydržet. Baba a Panna, dvě věže hradu Trosky, které ukazují návštěvníkům v překrásném kraji Českého ráje cestu.

Ať se člověk hne kamkoli, téměř všude na ně narazí. Nerozlučné sestry, nebo spíše příbuzné, stojící na tmavých vyvřelých skaliscích se v desítkách metrů šplhají rovnou k nebi. Mohutné zdivo dosahující metrové tloušťky dává tušit, kolik potu a dřiny tu dávní předci při stavbě objektu zanechali. Každý kámen, každý trám musel někdo nahoru vynést. To obrovské úsilí však bylo odměněno.

Jedině vzhůru

Dole v podhradí, na parkovišti, stánkaři pomalu uklízejí svou nabídku. Rady aut řidnou a návštěvníků ubývá. Stoupáme do kopce á spolu s dalšími několika zvědavci hlasitě funíme. Trosky přece stojí na dvou umně formovaných skalách. Jediná cesta tedy vede vzhůru.

U brány míjíme několik odložených jízdních kol, která do areálu nesmějí. Stavíme se do miniatumí fronty na vstupenky. Cena je příznivá a příjemný pán v pokladně navíc nabízí různé tištěné průvodce.

Procházka historií

Doslova u nohou nám teď leží komplex. Bez nadsázky by jej bylo možné nazvat kronikou kraje. Při pohledu na polorozbořené budovy vypadá název Trosky skutečně více než příhodně. Ale ne vždy tomu tak bylo. Pevný a hrdý hrad byl kdysi významným hráčem v této části české kotliny, nikoli chátrající ruinou. Jméno dala hradu dvě skaliska, na nichž po staletí stojí. Skály zase získaly svůj název v dávných dobách, když starým Čechům připomínaly pórovitou, krystalickou strusku - trosku, jež vznikala při tavení zlata, stříbra a mědi.

Hrad byl založen mezi roky 1380 a 1390. Za více než šest set let patřil králi Václavu IV. i Jiřímu z Poděbrad, podmanili si jej Valdštejnové a obléhaly ho švédské hordy, dokonce třikrát vyhořel. Přesto dokázal vzdorovat času i lidskému úsilí, které jej chtělo několikrát nenávratně zničit. Tři brány, dvě věže a kamenné zdi tento skvost uchránily.

Území pokladů

Na druhém nádvoří, o němž se traduje, že se na něm mohlo otočit koňské čtyřspřeží, burcují fantazii zatarasené vstupy do podzemí. Legendy a. báje,, jimiž jsou Trosky opředeny, připouštějí ukryté poklady i tajné ehodby vedoucí bůhvíkam. Nebýt mříží, clo věk by neodolal tajemnému vábení.

Navíc teorie o pokladu přitahuje sama o sobě. Prý jej zde roku 680 vykopali mniši z kláštera Kartouzy u Jičína. Podle jedné verze byl pod Troskami ukryt lup majitele hradu, Oty z Bergova. Podle druhé se v podzemních chodbách, ukrývala kořist švédských vojáků z třicetileté války.

Země na dlani

Z nádvoří stoupáme po novývh schodech čtyřicet devět metrů vzhůru k vyhlídce na věži Baba. Před námi se polehounku odkrývají úrodná pole, zelené louky, nevzhledné kouřící komíny továren, temné lesy i stavebnicově malé vsi a města.

česká zem vypadá shora jako skládanka. Třeba i desítky kilometrů svzdálená pohoří se odhalují v plné kráse. A vysoko nad námi krouží dravci a dávají tušit, jak nehostinným místem může zakletý hrad uprostřed „ráje" také být. Hrad, jenž v těchto místech stojí přes půl tisíciletí, by nás v případě nouze určitě ubránil.

59

hrad Trosky

Dvojice čedičových sloupů, připomínající býčí rohy, byla zřejmě už od pravěku symbolem posvátné krajiny. Málokdo ale dnes ví, že pilíře bývaly původně tři! Třetí stál směrem na východ, do 19. století byl však odtěžen. Pod hradem se údajně nachází rozsáhlý podzemní labyrint s jezírky, v současné době nepřístupný, ústící patrně v jeskynním systému zvaném Sklepy pod skalním městem Apolena. Přímo na úpatí zřícenin se nacházela "díra do pekla", dnes již zasypaná. Jediný obraz, na němž byla zachycena středověká podoba Trosek, ukradli za třicetileté války Švédové. Dodnes je kdesi ve Švédsku.

Tip z kalendáře Nejzáhadnější místa Čech a Moravy 2014
hrad Trosky
hrad Troskyhttp://www.rekreace.jannemec.com/tips/59_trosky.jpg
Latitude: 50°30'58.4388''N Longitude: 15°13'54.3864''E
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Hrubá Skála, zámek - vzdálenost: 4.1 km
 2. Dračí skály - skalní oblast - vzdálenost: 4.7 km
 3. Vyskeř - kaple a křížová cesta - vzdálenost: 5.3 km
 4. Kopicův Statek, lidová architektura - vzdálenost: 6.7 km
 5. Zámek Humprecht - vzdálenost: 6.7 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. penzion Harry (penzion) - vzdálenost: 23.1 km
 2. Hotel Zimní stadion (hotel) - vzdálenost: 25.8 km
 3. Bungalow (private) - vzdálenost: 27.5 km
 4. autokemp - ubytovna SK Mšeno (kemp) - vzdálenost: 42.3 km
 5. Pension "Myslivna" Kokořín (penzion) - vzdálenost: 48.1 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


50°30'58.4388''N 15°13'54.3864''E GeoURL