Cestou starých mlýnů - Moravská Dyje
Údolí Moravské Dyje s řadou mlýnů, nenáročný výstup ke kostelu na návrší Montserrat, postaveném jako kopie benediktýnské svatyně ve Španělsku, malebný areál cizkrajových památek, místa dalekých výhledů a zajímavých pohledů na Dačice - to je nabídka následujícího putování. Pokud se zalekneme počtu kilometrů, můžeme trasu rozdělit a z Cizkrajova dojít k vlaku do Dolního Bolíkova. Nezapomeneme přibalit nějaké občerstvení, na trase moc příležitostí není.
Od železniční stanice Dačice-město poblíž náměstí vyrazíme po zelené turistické značce. Zprvu sledujeme silnici směrem na Staré Hobzí, posléze kolem průmyslových objektů uhýbáme vpravo a přes mírné návrší se přehoupneme do údolí Moravské Dyje. Míjíme rekreační chaty, překročíme boční údolíčko s malým rybníkem a u Frelova mlýna podél lesa mírně stoupáme k silnici, abychom po ní prošli obcí Hradišťko. Ves se poprvé připomíná r. 1349. Patrně na úbočí spadajícím k Dyji stávala v minulosti tvrz, která zanikla koncem 14. Století. Nezůstaly po ní žádné stopy.
Jdeme stále po silnici, přetínáme údolíčko Lučního potoka a asi po 0,5 km odbočíme vpravo k Hejbalovu mlýnu. Před mostkem přes řeku uhýbáme vlevo na pěšinu, vedoucí na rozhraní lesa a louky, míjíme několik chat. Romantická hezká cesta nás přivádí k ústí Vnorovického potoka a k Hardovu mlýnu. Mírně vystoupáme k okraji lesa a náročnějším terénem (zvláště za mokra!) na rozhraní lesa a pole jdeme až nad Velflův mlýn. Pokračujeme ke skupině chat, údolí řeky se nám trochu vzdaluje - o to lépe přehlédneme pěkné panorama. Pravý břeh teď lemují strmější skalnaté stráně. Přicházíme k oplocenému areálu Louckého mlýna, který patří k nejstarším na Moravě. Písemná zpráva o něm pochází již z r. l 190, kdy jej Ota Český daroval louckému klášteru.
Obcházíme mlýn zleva a vracíme se na širokou cestu, která nás přivádí k silnici. Společně se zelenou značkou uhýbáme po silnici vpravo, mírně stoupáme a pak scházíme vpravo do blízkosti Bolíkovského potoka, zprvu s panoramatickým výhledem na půvabnou jihočeskou krajinu. Přetínáme nevýrazné boční údolíčko a mírně stoupáme k silnici. Po ní pokračujeme vpravo přes potok a do středu obce Mutná. Stále po silnici jdeme směrem na Cizkrajov a u posledních domků uhýbáme po cestě vlevo a potom strměji vzhůru k okraji lesa na kopec Montserrat. Lesní cestou pak zatáčíme vlevo k poutnímu kostelu P. Marie Bolestné. Císařský plukovník Bartoloměj Tannazoll-Zill, pán na Bolíkově, tady r. 1650 dal postavit kapli, do níž byla umístěna kopie sochy P. Marie Montserratské.
Od kostela pokračujeme jen pár kroků po zelené značce a pak odbočíme vpravo po značené odbočce k vyhlídce. Z vyhlídky se ale nevracíme zpátky na značenou cestu,ale pokračujeme přímo k rozcestí.Tady uhýbáme doprava a po okraji hájku opět doprava cestou mezi lukami. Jako na dlani máme nádherné panorama kopce se zajímavou stavbou. Cesta nás přivádí do mělkého údolíčka, lemovaného po pravém okraji borovým lesem.Údolíčko nás přivádí na silnici, ze které už můžeme obdivovat další zajímavé panorama s dominantou kostela v Cizkrajově.
Silnice nás provede údolím Bolíkovského potoka a stoupá k široké obdélníkové návsi. Zatáčku silnice zkracuje strmě stoupající cesta, po které vystoupíme do blízkosti kostela.
Z Cizkrajova vyrazíme po žluté značce po silnici kolem rybníka, míjíme křižovatku (vpravo odbočuje silnice na Holešice) a v ohybu silnice pokračujeme přímo širokou cestou na holé návrší, ze kterého se otvírá nádherný výhled daleko do kraje. Cesta se stáčí vpravo k lesu, následuje příjemný romantický úsek mezi stromy, přes železniční trať a opět otevřeným terénem s mnoha výhledy. Scházíme na silničku (vede vpravo k žel. zast. Urbaneč) a po ní projdeme hezky upravenou vsí Urbaneč.
Procházíme vesnicí, silnice uhýbá vlevo a my pokračujeme přímo širokou cestou přes návrší, ze kterého se otvírá další hezký výhled - poutavému panoramatu dominují především dačické památky. Sestupujeme z kopce, po levé ruce vidíme památný kámen, pocházející snad z období třicetileté války. Ještě jednou oceníme pěkné panorama a pak definitivně scházíme do údolí Moravské Dyje. V osadě Toužín, se k nám zleva připojí červená značka. Vlevo se zdvihají toužínské stráně,přírodní památka s pozoruhodným společenstvím suchomilných stepních rostlin a vzácnými druhy motýlů, brouků a plazů. Významnou geologickou lokalitou jsou "domy" se složitým vrásněním rulových hornin několika typů.
Jdeme po silnici údolím řeky, podél zámeckého parku, za ním uhýbáme vlevo, stoupáme k parkovišti u zámku a pokračujeme do středu města a případně k železniční stanici.
Dačice - Hradišťko 3 km - Hardův mlýn 6,5 km -Loučky mlýn 9,5 km -Mutná 12 km - Montserrat 13,5 km - Cizkrajov 15,5 km - Urbaneč 19 km - Toužín 21,5 km - Dočice 23,5 km
5 nejbližších tipů
- Dačice město kostkového cukru - vzdálenost: 3.5 km
- Slavonice - vzdálenost: 8.6 km
- Renesanční perla Telč - vzdálenost: 14.9 km
- Landštejn u Jindřichova Hradce - vzdálenost: 15.4 km
- Česká Kanada - drsná příroda - vzdálenost: 18.9 km
5 nejbližších ubytovacích zařízení
- Chata Mirka (chata) - vzdálenost: 16.2 km
- Komorník autokemp (kemp) - vzdálenost: 20.0 km
- Podhradí, Podhradí nad Dyjí (chata) - vzdálenost: 24.7 km
- Rekreační chalupa (chata) - vzdálenost: 32.4 km
- Apartmán Polště u J. Hradce (private) - vzdálenost: 38.0 km
49°3'1.8648''N 15°26'16.8000''E GeoURL