Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Slovenské Tatry

Krajina malebných vrchů, dolin s hlubokými lesy, ale i ostré horské štíty dosahující výsek nad dva tisíce metrů. Kraj s bohatou historií, kterou dodnes připomínají opuštěné hrady ČÍ kostely, salaše a jizby, kde dostanete ty pravé halušky s brynzou. To je Slovensko, které v poslední době opět získává mezi českými vyznavači zimních sportů na popularitě.

Nízké Tatry jsou třetím nejvyšším pohořím Západních Karpat. Najdete zde nepřeberné množství turistických běžkařských tras, krásných výletů pro skialpinisty, ale i pěkných terénů pro sjezdaře či snowboardisty. Nízké Tatry byly v roce 1978 vyhlášeny národním parkem (NAPANT), Tato rozsáhlá oblast je díky bohaté flóře rájem botaniků a na jaře i fotografů.

Můžete tu ale potkat i medvěda, vlka či rysa, kočku divokou, ale i kamzíka a sviště.

Nízké Tatry - Liptov

I když jsou slovenské hory mnohdy dál než nejbližší alpské hřebeny, byla by škoda na ně zapomenout. Poslední vzpomínky na Slovensko pocházely z dob školních výletů, proto jsem s nadšením uvítala nápad vyjet lyžovat do Nízkých Tater. Skialpy jsme protentokrát nechali doma, vzali sjezdovky a běžky a vyrazili.

Aby naše výprava získala tu správnou "patinu", zvolili jsme lůžkový vlak, který odjížděl večer z Hlavního nádraží a do Liptovského Mikuláše dorazil brzy ráno. Pak pokračoval někam dál přes Poprad na východní Slovensko. Liptovský Mikuláš je administrativním, hospodářským a kulturním centrem celé oblasti. Mají tu kino, řadu restaurací a vináren, fitnesscentra, squashové kurty, ale i turistické informační centrum pro celou oblast. Je východiskem pro lyžaře, běžkaře a turisty v Nízkých i Vysokých Tatrách.

Cestou jsme míjeli vodní nádrž Liptovská Mářa, jen pár kilometrů od města. Svou výškou, 45 metrů, je druhou největší sypanou hrází na Slovensku. Liptovská Mářa je v obležení hlavně pres léto, ale i v zimč zde můžete podniknout několik překrásných výletů pěšky nebo na lyžích, K nezapomenutelným zážitkům pak patří projíždlty na koni.

Ve vlaku jsme potkali skupinku vysokohorských turistů, kteří se chystali na zimní přechod Roháčů v Západních Vysokých Tatrách. Jeli s námi do Liptovského Mikuláše a odtud autobusem do vesničky Húty a pak už jen po vlastních. Roháče jsou překrásné pohoří, oblíbené mezi milovníky vysokohorské turistiky hlavně v létě, ale i v zimě můžou nabídnout pár tras pro zimní přechody.

Pokud sestoupíte z hřebene Rackovou dolinou, narazíte na vesničku Prybilina, kde je otevřen skanzen Liptovské dědiny. Obec leží na soutoku potoka s Bělou, asi devět kilometrů od Liptovského Hrádku. Ve skanzenu se nacházejí objekty z 11 zatopených obcí z oblasti Liptovské Mary - zachované dřevěné domy, kovářská výheň, požární zbrojnice, zvonice a další hospodářské objekty. Ale i kopie raně gotického kostela z Liptovské Mary.

Demanovská dolina - Chopok

Nízké Tatry jsou od Vysokých odděleny údolím řeky Váhu. Zvolili jsme lyžování na Chopku nejen kvůli věhlasu samého střediska, ale taky kvůli řadě dalších možností nejrůznějších aktivit v okolí. Pro lyžaře a snowboardisty jsou největším lákadlem severní a jižní strany Chopku, druhého nejvyššího vrcholu v hlavním hřebeni Nízkých Tater {2024 m. n. m.).

Patří mezi nejlepší lyžařské terény na Slovensku. Jsou zde vynikající sjezdařské terény a uměle zasněžované tratě. Pokud si přes den neužijete lyží dost, můžete využít i večerní lyžování na sjezdovce Biela Puť a Zahrádky. Lyžování v záři reflektorů má určitě své kouzlo.

U dolní stanice Jasná-Lufcová je pro snowboardisty vybudovaná U-rampa, takže ani oni nepřijdou zkrátka. Na Chopok se můžete vyvézt sedačkovou lanovkou z Demanovské doliny ze střediska Jasná anebo z Bystré doliny z turisticko-lyžařského střediska Srdtečko. Severní svahy nabízejí kvalitní sněhovou pokrývku a lyžovat zde můžete až do jara. Naleznete tu spíše náročnější terény, ale sjezdovky bývají dobře upravené, takže i méně zdatní lyžaři svahy Chopku dobře zvládnou.

Byla jsem příjemně překvapena celkovou atmosférou v Jasné, celé středisko působí trochu alpským dojmem. Komfortní i méně luxusní ubytovací zařízení vytvářejí z Demanovské doliny lyžařské středisko mezinárodního významu. Konala se zde mistrovství světa a Evropy ve sjezdovém lyžování juniorů, Světová zimní univerziáda a některé závody zařazené do světového a evropského poháru FIS. Středisko kandidovalo i na pořádání XX. Zimních olympijských her v roce 2006. Dva dny jsme strávili na běžkách. Zvolili jsme asi tu nejznámější hřebenovku, tzv. Ďumbierskou lyžařskou cestu, která vede přes Chopok na Ďumbier (nejvyšší vrchol Nízkých Tater) k Štefánikově chatě a do sedla Poíany. Měli jsme štěstí na překrásné slunečné počasí, a tak i výhledy stály za to.

Přes Chopok vede i další hřebenovka Nízkých Tater, tzv. Cesta hrdinů Slovenského národního povstání, jejíž část jsme projeli na běžkách druhý den. Odpoledne jsme strávili návštěvou ledové jeskyně. V Demanovské dolině jsou zpřístupněny dvě jeskyně: Demanovská ledová jeskyně a jeskyně Svobody. Návštěva vážně stojí za to. Dostanete se do ledového království, které vytvořil bývalý podzemní tok Démánovky.

Jeskyně se nazývala také Dračí, kvůli nálezům kostí jeskynního medvěda, pokládaných za kosti draka. Když procházíte jejími útrobami, napadne vás otázka, jestli se tu opravdu nějaký drak neskrývá. Ve spodních částech jeskyně jsou k vidění překrásné ledové útvary. Ty nejúchvatnější vznikají na jaře, v důsledku tání sněhu. Voda, která sem proniká, ihned mrzne a vytváří mohutné sloupy a podlahový led. Jeskyně je dlouhá 1750 metrů, veřejnosti je zpřístupněno 650 metrů, ale vězte, že to bohatě stačí.

A když už máte lyžování dost? Chcete si odpočinout? Nedaleko Liptovského Mikuláše v údolí leží termální lázně Bešeňová s celoročním provozem. Mohou být výbornou relaxací po únavném dni na lyžích. Není nic příjemnějšího než si ponořit unavené tělo do horkých lázní a ulevit tak namáhanému svalstvu.

Ale (aké přímo v Liptovském Mikuláši si můžete zajít do sauny nebo na masáž. A určitě nesmíte vynechat návštěvu nějaké typické slovenské koliby. Halušky s brynzou, které tu dostanete, jsou něco zcela jiného než ty, jež koupíte u nás v supermarketu. A když vás hostinský pozve na vlastní borovičku? Neváhejte.

Ružomberok

Ti, kteří cestují autem a mají dost času, mohou se zastavit v Ružomberoku. Toto malebné město leží v náručí hor Velké Fatry, Nízkých Tater a Chočských vrchů. Přímo nad městem se nachází lyžařské středisko Malino Brdo, vybavené moderními lyžařskými vleky, upravovanými sjezdovkami, umělým zasněžováním a možností večerního lyžování.

Město je velmi zajímavé také po kulturní stránce, takže pokud máte chvilku, nebudete litovat. V centru najdete Liptovské muzeum, kostely svatého Ondřeje a svatého Kříže. Součástí města je pozoruhodná osada Vlkolínec, obec, která je celá pouze ze dřeva. Jedná se o nejzachovalejší rezervaci lidové architektury na Slovensku. V prosinci 1993 byla zapsaná do seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Slovenské Tatry - Vysoké, Nízké
Článek vyšel v příloze Lidových Novin 27.12.2003 [Šárka Doležalová]  
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

  1. Výstup na Rysy - vzdálenost: 12.2 km
  2. Ostrý Roháč - hřebenovka pro náročné - vzdálenost: 13.8 km
  3. Roháčská Plesa - vzdálenost: 15.1 km
  4. Horskou dolinou - vzdálenost: 15.8 km
  5. Vodné mlyny Oblazy - vzdálenost: 19.5 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

  1. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 24.1 km
  2. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 30.5 km
  3. Ubytovanie Žaneta (private) - vzdálenost: 73.4 km
  4. Chalupa Ida -Slavec (chata) - vzdálenost: 74.0 km
  5. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 101.4 km
GPS poloha
  1. ,
    Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


49°8'44.8210''N 19°55'45.1172''E GeoURL