Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Thajsko - Země, kde vládne erotika a klid

Po příletu na letiště v Bangkoku jsme nejdříve museli vybavit cestovní víza v místní kanceláři. Už tam jsem poznal, že Thajci se snaží být přátelští a z ničeho nedělají vědu. Bez problémů jsme dostali listiny k vyplnění, s úsměvem a poděkováním nám dali víza, s chutí orazítkovali, a ještě nás doprovodili ven, abychom to měli co nejpohodlnější.

Do Pattayi se jede po šestiproudé silnici okrajem Bangkoku. Zajímavé je, že v Thajsku se jezdí po levé straně silnice jako v Anglii a Austrálii. A nikdo tady neví proč.

Při příjezdu do hotelu nás hned jako první uvítaly místní dívky. Některé z nich krouživě tančily kolem tyčí u baru. Mužská část autobusu se jen zpovzdálí šibalsky usmívala.

Kondom v ceně

Není třeba zastírat, že do Thajska se jezdí hodně za erotikou, místní lidé to berou jako součást cestovního ruchu. Nikoho proto nepřekvapí, kolik nesourodých párůiu křižuje ulicemi. *Dal jsem se na toto téma do řeči s mužem středních let,(později jsem zjistil, že jde o místního taxikářského bosse, chlubícího se šesti potomky), který si rozprostřel svůj koberec na trávu na okraji jedné třídy Bangkoku a obědval.

Povídal o všem možném a svěřil mi, že noc strávená s místní slečnou stojí 1000 bátů. Chci-li to prý i s masáží, cena činí 2000 bátů. Vždy včetně kondorniu. Kdo má zájem^ může navštívit jeden z místních barů. Musí se ovšem připravit na to, že si zde místní "dámy" neberou servítky. Může se stát, že jich na vás skočí třeba ™^j3ětnajednou. Ale jsou milé a když odmínete, dají vám pokoj.

Ve střední Pattaye jsou také jakési veřejné domky "na rychlovku". Místní krasavice zde vysedávají a vyhlížejí nového klienta. Některé z nich ale nebývají ve skutečnosti ženami. Thajci jim říkají "lady boyové". I na to mne muž před chvílí upozorňoval. A dodal, že když budu chtít, ať přijdu za ním. Nechápal, že nemám zájem, a pořád říkal, že mi dohodí zboží "number one in Thailand" (číslo jedna v Thajsku).

Mou touhu podívat se na nějaké památky a zajímavá místa zpočátku nechápal. Nakonec se ale přizpůsobil a bral vše po thajsku, s nadhledem. Domluvil jsem si s ním na příští den schůzku. První místní atrakcí se stala krokodýlí farma.

Při krokodýlí show, kde krotitelé strkají hlavu do krku spícího krokodýla, jsem se rozhodl opustit dav a kouknout se po okolí krokodýlí farmy. Objevil jsem nádhernou zahrádku, na které se vyskytují různé druhy místních stromků. Vypadají, jako by na nich rostly placky, jsou to 200 let staré bonsaje na thajský způsob.

Mini Siam, to je malé městečko, kde najdete více než 100 zmenšenin světoznámých staveb měřítka 1:25. Zvládl jsem si ho prohlédnout asi za půl hodiny. Naleznete tu třeba anglický Tower Bridge, tváře amerických politiků vytesané ve skále Moujit Rushmore, egyptský Abu Simbil a třeba i zámek Neuschwanstein našich německých sousedů.

V Pattaye se můžete přepravovat mini autobusem, který také slouží jako taxík: Když ho používáte jako městskou hromadnou dopravu, stojí od pěti do 30 bátů. Kdo sem přijel kvůli zdejším plážím, bude spokojen.

Ale proč si nevybrat něco ještě lepšího? Poblíž Pattaye totiž leží ostrůvek Ko Lam, na který stála zpáteční cesta 80 báthů normální lodí, nebo i člunem 200 báthů. Pláže jsou tam i ještě o něco lepší a voda průzračnější, na potápění jako dělaná.

Na pattayské pláži jsem se setkal i s klukem, který sháněl zájemce k projížďce na vodním skútru. Pochválil jsem mu jeho pěkné tetování a on se začal okamžitě vyptávat, jestli známe v Česku drogy. Chvíli jsem na něj zíral a přemýšlel, co to na mne zkouší.

Následující odpovědí mě ale uzemnil. U nich jsou prý drogy velký problém, zatímco v České republice ne. Zná prý nějakého Čecha, který drogy dělá. Vtom se ale objevil zájemce o projížďku a bylo po debatě...

V Thajsku je toho k vidění opravdu požehnaně. Například Svatyně pravdy. Tento chrám se tyčí do výšky 105 metrů. Celý je vyroben ze dřeva a na jeho dostavění se v současnosti podílí kolem 250 umělců. Vstup stojí 500 bátů a v ceně je i skotačení s místními delfíny. Za 40 báthů je můžete i nakrmit. Všichni se snažili ušetřit a vidět jenom chrám a nikdo nechtěl zažít delfíní show, tak jsem alespoň přispěl na jejich krmení.

Vašemu oku by neměl ujít velký Buddha. Schody k němu jsou lemovány sedmihlavým drakem. Nahoře se tyčí k nebi, obstoupen dalšími menšími. Pod velkým Buddhou se nachází komplex čínského chrámu, zdi s moudrostmi Dálného východu, Konfuciův pomník a klasický čínský drak. Vydáte-li se na protější kopec Khao Pattaya, dostane se vám pohledu z ptačí perspektivy. Na skále se také nachází chrám, ve kterém je replika otisku Buddhovy nohy.

Kdo má hlad, může zakousnout místní dobrůtky od stánkařů. A že to nejsou ledajaké pochoutky. Jsou to různé kokony, upražení koníci a další hmyz. Mají prý spoustu bílkovin. Voněli dobře, ale na pohled moc vábně nevypadali. Radši jsem dal přednost místnímu ovoci, jako je rambutan, li chee, a nebo celému nakrájenému ananasu za 40 bátů.

V Pattaye najdete také jednu z největších show na světě - Tiffany show. V jejich představení uvidíte desítky transvestitů v různých oblecích a krojích.

Kdo si chce zajezdit na motokárách, zamíří na místní minidráhu. Jednou jsme se dali do řeči s tamním recepčním. Dozvěděli jsem se, že Thajci věří v různé magie a hlavně v kouzelné amulety. Proto můžete vidět prodavače, nabízející mezi auty ve městě všelijaké divnůstky. Thajci si je věší do aut, na lodě a snad i do vrtulníků. Věří, že je amulet ochrání před nehodou.

Také věří, že například jeden druh kamenu může zahnat hada. Ten nosí při sobě i recepční od motokár. Tygří zub zase prý chrání před napadením nejen šelmami, ale i lidmi. Thajci prý ovládají různé druhy černé magie. Tajné praktiky si ale předávají jen členové rodin mezi sebou.

Pozor na směr nohou

Dozvěděli jsme se i pár základních věcí z thajského bontonu. Thajci se zdraví sepnutými rukama. Pozice rukou je určená podle hierarchie. Nejvýše - někde u čela - je pozdrav krále a Buddhy při modlitbě. Thajci se neplácají po zádech a už vůbec ne po hlavě. Za nejnečistší část lidského těla považují nohy. Když s někým sedíte, neměli byste na něj směřovat nohy, nebo je mít překřížené.

Hlavní výsadou Thajců je klid. Nikdy nikam nepospíchají. Jakmile se někde rozčílíte, přestanou se s vámi bavit. Nezvládl jste podle nich sebekontrolu a tak nestojíte ani za řeč. Všude platí - vždy vystupujte s úsměvem.

Ke konci dovolené jsme chtěli vidět něco z místní fauny a flóry. Prodávají tu plno motýlů napnutých na destičkách pod sklem a orchidejí. Protože dávám přednost raději volné přírodě, začal jsem se pídit po možnosti výletu. V recepci našeho hotelu jsem se dozvěděl, že existuje jakási tropická zahrada, jíž se říká oficiálně Nong Nooch. Nachází se 15 kilometrů od jižní Pattayi.

Cestou jsem zjistil, že to není obyčejná zahrada. Už v autobuse jsme dostali mapku, která znázorňovala plochu o 600 hektarech - plnou rozmanitých druhů orchidejí, kaktusů, poletujících motýlů a mnoho různých atrakcí, které doplňuje barevná flóra.

V ceně byla započtena i kulturní akce, kde můžete vidět folklorní tanečníky, ceremonie, ukázky thajského boxu a třeba i válku na slonech. Poté následuje známá sloní show s tancujícími slony a klauny. Kdo chce, může se volně potloukat a fotit si různá zvířata jako opice a pumy, které se volně pohybují po zahradě se svými pány.

Díky neustálému dění kolem nás nám pobyt utekl jako voda. Ještě malé pohoštění od našeho průvodce, jsou to lahodné banány v těstíčku, a je čas na rozloučenou. Zbývá udělat vznešený thajský pozdrav a sepnuté ruce podat ke stisku na rozloučenou recepčnímu. Dovolená plná nových poznání i příjemného odpočinku je u konce.

Thajsko - mapa
Thajsko
Památky a kuriozity - Thajsko
Článek vyšel v příloze Lidových Novin 12. 6. 2004  
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Bohové starého Egypta - vzdálenost: 7215.1 km
 2. Sedm divů světa - vzdálenost: 7284.8 km
 3. Kláštor-monastyr pri Medzilaborciach - vzdálenost: 7979.4 km
 4. Plaváreň v Humennom - vzdálenost: 7979.9 km
 5. Dukla - po stopách vojenskej histórie - vzdálenost: 7993.8 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Ubytovanie Žaneta (private) - vzdálenost: 8077.2 km
 2. Chalupa Ida -Slavec (chata) - vzdálenost: 8086.1 km
 3. rekreačná chata Beňušovce (chata) - vzdálenost: 8146.0 km
 4. Chalupa Helen-Roháče (chata) - vzdálenost: 8153.3 km
 5. Horský dům Nýdek (private) - vzdálenost: 8204.2 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


14°33'44.3437''N 100°43'21.5625''E GeoURL