Úvod Ubytování Zájezdy Tipy na výlety Podmínky Kontakt
 

Colosseum - aréna v Římě

Asi málo historických staveb je tak známých a symbolických jako právě Římské Colosseum. Je to symbol krásy a pýchy starého Říma stejně jako úpadku a myšlenky ovládání lidí pomocí hesla "chléb a hry". V každém případě se jedná o monumentální stavbu, která ve své době musela znamenat vrchol stavitelského umění, stejně jako architektonickou vyzrálost antického Říma. Myšlenka stadionu nebyla nová a v nedalekém Forum Romanum jistě byly i jiné, ale rozměry, propracovanost a systém byl zde doveden k dokonalosti - rozložení míst pro diváky (nejníže senátoři, pak významné a bohaté osobnosti Říma a teprve nahoře, nejdál od arény prostí lidé), podzemní tunely a výtahy na plochu, samotná rozloha arény, to všechno vypadá tak nějak samozřejmě a z dnešního pohledu běžně. Jen myšlenka, s jakou technikou byla stavba vytvořena však musí vzbudit úctu k stavitelům, kteří tuto stavbu postavili v letech 70-72 A.D.

Pokud mohu doporučit, navštivte tuto památku v jiný den než víkend ... vyhnete se šíleným frontám a dejte si na prohlídku tak dvě hodiny - stavbu lze projít sice za 10-15 minut, ale stojí za to se zahledět na plochu, podívat se z oken na okolí a v klidu si vše prohlídnout. A možná se i zamyslet, že právě zde začala vznikat myšlenka ovládání mas v demokracii přes uspokojení jejich základních potřeb a odvedení jejich pozornosti od věcí veřejných - vždyť ovce se ovládají tak snadno a jaký je rozdíl mezi zápasy gladiátorů a fotbalovým, hokejovým, ... zápasem?

Podrobnosti naleznete na wiki.

Nejsnažší cesta je určitě metrem a aby to bylo jednodušší tak zastávka se jmenuje Colossum. Když vystoupíte, tak na Colosseum narazíte přímo před sebou, pokud Vás nesrazí auta na silnici, kterou musíte přejít - doporučuji na křižovatce a s vědomím, že pro římany je semafor jen informační ve smyslu - na semaforu jsou dvě zelené a jedna ... no skoro zelená. Kdo by snad počítal, žer na přechodu mu někdo zastaví a vstoupil do silnice, je sebevrah.

Colosseum - aréna v Římě
Colosseum - aréna v Římě
noční Colosseum
noční pohled
vnitřní aréna
vnitřní aréna
foto a text JN
Šťastnou cestu přeje Vlk  

5 nejbližších tipů

 1. Roman Forum - sídlo starého Říma - vzdálenost: 0.5 km
 2. Pantheon - jednoduchá krása - vzdálenost: 1.6 km
 3. náměstí Navona, fontana di Trevi, Španělské schody - vzdálenost: 1.9 km
 4. Andělský hrad - sídlo papeže - vzdálenost: 2.6 km
 5. vyhlídky Pincio a Gianicolo - vzdálenost: 2.6 km

5 nejbližších ubytovacích zařízení

 1. Pension Rozálie (penzion) - vzdálenost: 765.6 km
 2. Hotýlek Belvedér (hotel) - vzdálenost: 766.2 km
 3. Pension Šejko (penzion) - vzdálenost: 773.8 km
 4. B.ADEN Pension (penzion) - vzdálenost: 782.4 km
 5. Hotel Spirit (hotel) - vzdálenost: 784.6 km
GPS poloha
 1. ,
  Klikněte na mapu pro přenesení polohy..


41°53'24.8316''N 12°29'32.0496''E GeoURL